ه‍.ش. ۱۳۹۰ اسفند ۸, دوشنبه

ژله رولتی سورپرایز

این ژله فوق العاده شیک و خوشگله و خیلی هم خوشرنگ شد. کمی هم شبیه قاچ هندوانه شده.
مواد لازم :
ژله قرمز توت فرنگی           1 بسته
ژله سبز لیمو                     1 بسته
مارشمالو                         3 بسته بلند
شیر                               نصف لیوان
آب                                یک و نیم لیوان
اول از همه بگم که مارشمالو از این بسته ها که توی عکس هست بگیرید چون رنگ مارشمالو خیلی مهم نیست و این بسته ها مثل بافته مو میمونه و سه رنگ بهم بافته شده. هر بسته 25 گرم وزنش هست یعنی برای این ژله کلا 75 گرم مارشمالو نیاز داریم.اگه از اون بسته های اصلی مارشمالو که شامل دو رنگه جدا هست گیرتون اومد فقط 75 گرم را استفاده کنید.ولی سعی کنید اون بسته ها را برای درست کردن خمیر فوندانت نگهدارید. چون برای تهیه خمیر فوندانت،فقط رنگ سفید مارشمالو را نیاز داریم.
ظرفهای مورد نیاز برای این ژله، یک سینی مستطیل کوچک که ژله قرمز را داخلش درست کنیم که نمی خواهیم این ژله عمق داشته باشه فقط ضخامت 2-3 میلیمتر کافیه. و برای اینکه ژله رول را داخل ژله اصلی بگذاریم یه ظرف استوانه ای که دیواره هاش بلند باشه نیاز داریم. من از ظرفی که توش چای خشک میریزیم استفاده کردم.
ژله قرمز رنگ را با نصفه لیوان آب جوش حل میکنیم و میگذاریم داخل ماکروفر به مدت 30 ثانیه تا کاملا تمام ذرات پودر ژله داخل آب حل بشه شما میتونید تمام این مراحل را روی گاز انجام بدید و پودر ژله را با آب روی گاز بگذارید و مرتب هم بزنید تا حل بشه و بعد مارشمالوهای تیکه تیکه شده را اضافه کنید و اینقدر هم بزنید تا مارشمالوها کاملا آب بشه و یا میتونید تمام مراحل را داخل ماکروفر انجام بدید. حدود 1 دقیقه مارشمالوها را که داخل ژله قرمز ریختید داخل ماکروفر بگذارید و بعد ظرف را بیرون بیارید و هم بزنید.3 الی 4 بار این کار را تکرار کنید تا تمام مارشمالوها آب شود. 
ژله را داخل سینی بریزید و به مدت 10 -15 دقیقه داخل یخچال بگذارید تا ببندد. برای انتخاب رنگ این ژله هیچ اجباری نیست کاملا دلبخواهیه فقط رنگ ژله پایه و اصلی نباید خیلی تیره باشه تا اون ژله سورپرایز داخل یا همان ژله قرمز بتونه خودش را نشون بده.تا میاد ژله قرمز ببنده باید ژله پایه یا سبز رنگ را با یک لیوان آب جوش آماده کنید و به مدت 1 دقیقه داخل ماکروفر بگذارید تا تمام ذراتش حل بشه و بگذارید کاملا خنک بشه و بعد شیر را اضافه کنید و هم بزنید.
داخل ظرف استوانه ای به ارتفاع 1-2 سانتیمتر ژله سبز را بریزید و داخل فریزر به مدت 5 دقیقه بگذارید تا نیم بند بشه.
ژله قرمز را با چاقو به 3 قسمت تقسیم کنید و شروع به رول کردنش کنید.همینطور که تو عکس میبینید، مارشمالوها به رنگ صورتی روشن روی ژله هستند و چسبناک و باعث میشند که موقع رول کردن مثل یه چسب عمل کنند. بعد از اینکه رول ردیف اول تمام شد، رول را روی ردیف دوم میگذاریم و به رول کردن ادامه میدیم همینطور تا به آخر که مثل یه گل رز میشه.
ژله سبز نیم بند را از داخل فریزر دربیارید و رول قرمز را داخل آن بگذارید و مابقی ژله سبز را که تا الان خنک خنک شده را روش بریزید و بگذارید داخل یخچال یا فریزر تا کامل ببنده.
این مرحله مهمترین قسمت کار هست. اگر ژله سبز یکم فقط یکم گرما داشته باشه باعث میشه مارشمالوها آب بشه و حالت چسب از بین میره و رول باز میشه و میاد بالای ظرف.
همیشه برای تمام ژله هایی که در دو مرحله درست میشه که اول یک ژله را درست میکنیم و در مرحله بعد ژله مایع دیگه ای را روش می ریزیم، باید غلظت ژله دوم مثل سفیده تخم مرغ شده باشه وگرنه ژله این شکلی میشه :
میبینید که رول ژله از هم باز شده ولی نگران نباشید این ژله هم قشنگه ولی فقط نصفیش و بقیه اون فقط یه رنگ داره.من دو بار این ژله را درست کنم یکبار با ژله توت فرنگی و لیمو و یکبار با ژله انار و طالبی که اولی هم خوشمزه تر شد هم سالم مثل بچه آدم درست شد ولی دومی یه اپسیلون ژله سبز گرم بود و باعث شد رولش از هم باز بشه ولی زمانی که بُرش دادم فقط دو تا از برشها رنگش کامل سبز بود پس خیلی جای نگرانی نیست.
ژله آماده شده را داخل ظرف سرو برگردانید و مثل عکس برش بدید شبیه قاچ هندوانه میشه.

۳ نظر:

 1. من یه سوال دارم .تمام این مراحل و برای ژله رولی رفتم اما ژله ام دورنگ نشد و یک رنگ شد یعنی ژله ته نشین نشد ؟ میدونید چرا این طوری شد ؟:(

  در ضمن من تو ظرف شیشه ایم نایلون گذاشتم و کمی خیسش کردم اما بهش چسبید و با هزار بدبختی جداش کردم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. اگه از مارشمالو استفاده کرده باشی حتما دورنگ میشه چون در واقع قسمتی که قرمز کدر رنگ میشه همون مارشمالوهاست و برای ژله دورنگ قرمز نیازی نداری که کف ظرف پلاستیک بگذاری همین که ظرف را خیس کنی کافیه و اصلا نمی چسبه ولی شاید گذاشتن پلاستیک باعث شده کف ژله که بیشتر مارشمالوها بوده بچسبه من تو همین پست دو بار ژله را درست کردم و هر دو بار ژله دورنگ شد تازه من از مارشمالو تک رنگ هم استقاده نکردم.
   نگران نباش یکبار دیگه درستش کن
   کار نیکو کردن از پُر کردن است. هیچ وقت با خراب شدن دسر یا غذا ناامید نشو برای همه این اتفاق میوفته خود من بارها شده یه چیزی رو نتوسنتم به اون شکل دلخواه در بیارم بعد پیش خودم میگم من که همه مراحل را درست رفتم ولی یکم که دقت کنی میبینی یه چیزی را از قلم انداختی
   دوباره درست کن امیدورام ایندفعه موفق شی اگه مشکلی بود دوباره که امیدورام نباشه بهم بگو
   ممنون از کامنتت

   حذف
 2. عالی بود عزیزمم
  ممنون

  پاسخحذف

Link Within

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...